Bezodpadové varenie – cesta k udržateľnej budúcnosti

07.06.2024 I Circular Slovakia / Seesame

Plytvanie potravinami je celosvetový problém, ktorý sa nevyhýba ani Slovensku. Podľa najnovších štatistík vyhodí priemerný Slovák ročne až 105 kg potravinového odpadu, čo u nás predstavuje celkovo 0,57 miliónov ton ročne. Už z tretiny tohto jedla by sa dokázalo najesť pol milióna ľudí. Táto alarmujúca štatistika poukazuje na to, že takmer tretina vyrobených potravín končí v koši, čo predstavuje významný etický problém, ekonomickú stratu, ale aj environmentálnu záťaž. 

Situácia je naozaj vážna. Až polovica potravinového odpadu pochádza z domácností, pričom najčastejšie vyhadzujeme zvyšky uvareného jedla, chlieb, pečivo, ovocie a zeleninu. Hlavnou príčinou vzniku odpadu je, že nakupujeme viac potravín, ako dokážeme spotrebovať a nevieme ich správne skladovať. 17,6 % slovenských domácností si pritom nemôže dovoliť poriadny obed každý druhý deň. Zároveň bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín pätinu zo svojich mesačných výdavkov. 

V rámci Európskej únie je situácia tiež znepokojivá. Priemerne sa na jedného Európana vyhodí ročne 173 kg potravín, čo celkovo predstavuje 88 miliónov ton potravinového odpadu. Európska únia a jej členské štáty sa preto zaviazali znížiť potravinový odpad do roku 2030 na polovicu.

Nie je nám to jedno

Na problém plytvania potravinami a na dôležitosť bezodpadového varenia upozornilo podujatie Networking Cooking, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti Svetového dňa bezpečnosti potravín v komunitnej záhrade Tesco za účasti známeho šéfkuchára METRO Cash & Carry Slovakia Vojta Artza. Spoločnosť Tesco už desať rokov intenzívne pracuje na znižovaní potravinového odpadu a úspešne bojuje proti plytvaniu potravinami. Nepredané potraviny, ktoré sú ešte stále vhodné na konzumáciu, daruje každý deň zo všetkých svojich obchodov Potravinovej banke Slovenska a jej charitatívnym partnerom. Tí ich ďalej distribuujú ľuďom v núdzi naprieč krajinou.

Na podujatí sa predstavila aj Platforma potravinovej pomoci Slovensko, ktorá je iniciatívou popredných organizácií poskytujúcich sociálnu pomoc a organizácií poukazujúcich na environmentálny aspekt plytvania potravinami. Cieľom platformy je vytvoriť efektívny a udržateľný systém na využívanie prebytočných potravín na pomoc ľuďom v núdzi, ktorý by zmierňoval následky chudoby a poskytoval ľuďom bezpečné a výživovo hodnotné potraviny na celom území Slovenska.

Naším cieľom je vytvorenie efektívneho a udržateľného systému darovania nepredaných potravín ľuďom v núdzi. Na Slovensku žije na pokraji chudoby a sociálneho vylúčenia vyše 943 tisíc ľudí. Mnohí z nich sú úplne alebo čiastočne odkázaní na potravinovú pomoc. Zároveň sa v roku 2020 vyhodilo viac ako 200 tisíc ton jedla z prvovýroby, spracovania a maloobchodu. Veľká časť týchto potravín je však stále vhodná na spotrebu, v koši končí zbytočne,“ vysvetľuje Alexandra Kolarik, jedna z vedúcich osobností Platformy potravinovej pomoci Slovensko.

Jedným zo zakladajúcich členov Platformy potravinovej pomoci Slovensko (PPPS) je aj Circular Slovakia. Naše združenie sa snaží o to, aby sa cirkulárna ekonomika stala novým normálom na Slovensku. Základom cirkulárnej ekonomiky je to, že sa snažíme efektívne využívať zdroje, ktoré už dostupné máme. Preto bolo pre nás logickým krokom pristúpiť do PPPS, aby sme efektívne využívali tie potraviny a suroviny, ktoré tu dnes už máme, a aby systém redistribúcie bol udržateľný a dostal potraviny k ľuďom, ktorí potravinovú pomoc najviac potrebujú,“ vysvetľuje Denisa Rášová, predsedníčka platformy Circular Slovakia.

Nový trend – varenie bez odpadu

V boji proti nadmernej tvorbe odpadov platí, že aj rozhodnutie jednotlivca, ktorý postupne zmení svoje návyky, má zmysel. Existuje pritom veľa spôsobov ako sa naučiť neplytvať jedlom a nevyhadzovať potraviny. Už roky sa bezodpadovému vareniu intenzívne venuje aj popredný slovenský šéfkuchár Vojto Artz.

„Pre profesionálneho kuchára by malo byť samozrejmosťou a dokonca povinnosťou zužitkovať a vyťažiť zo surovín maximum,“ deklaruje známy šéfkuchár.

účom k bezodpadovej kuchyni sú podľa neho 3 R: redukovať, renovovať a recyklovať.

Redukovať znamená nakupovať menej jedla a snažiť sa plánovať. Renovovať zase znamená použiť čo najviac zo zbytkov, bez toho, aby ste ich vyhodili. Recyklovať čokoľvek, čo sa nedá redukovať a ani renovovať. Skôr ako vyhodíte odpad do koša, opýtajte sa sami seba: Dá sa to ešte zjesť? Dá sa to znova použiť? Dá sa to kompostovať? Alebo sa to dá recyklovať? Ak odpoviete na všetky otázky nie, až potom to patrí do koša, uzatvára Artz.

Tipy a triky na znižovanie množstva odpadu v kuchyni od šéfkuchára METRO Vojta Artza

Plánovanie jedál: Pred nákupom si naplánujte jedlá na celý týždeň. Vyhnite sa impulzívnym nákupom a kupujte len to, čo skutočne potrebujete. Nenakupujte hladní!

Využitie zvyškov: Využite časti potravín, ktoré by ste bežne vyhodili, na prípravu iného jedla. Napríklad stonky brokolice môžete využiť na prípravu omáčok alebo polievok. Zo starého pečiva spravte strúhanku, krutóny či knedľu. Zelerovú vňať vieme využiť do vývaru, alebo ju môžeme zmraziť či vysušiť.

Kreatívne varenie: Buďte kreatívni a nebojte sa experimentovať. Napríklad rybu dokážete spracovať celú a je to oveľa lacnejšie. Môžete z nej pripraviť štyri kompletné jedlá bez vysokých nákladov a zužitkujete všetko, dokonca aj kožu, z ktorej viete spraviť chutné čipsy.

Kompostovanie: Ak sa nedá vyhnúť potravinovému odpadu, skompostujte ho. Organický odpad sa tak premení na výživný kompost pre vašu záhradu.

Bezodpadové varenie je nielen ekologické, ale aj ekonomické. Tieto jednoduché tipy vám pomôžu znížiť plytvanie potravinami vo vašej domácnosti a prispieť tak k udržateľnejšej budúcnosti. Pre viac informácií o problematike plytvania potravinami a iniciatívach na jeho zníženie je tu Platforma potravinovej pomoci Slovensko alebo Circular Slovakia.

sk_SKSK