Cirkulárna návšteva: ♻️ Navštívili sme nášho člena, TEXTILE house

Bratislava, 11. máj 2025 I Circular Slovakia

Pre veľký záujem už druhýkrát. Triedenie sme si vyskúšali z prvej ruky. Textil sme triedili na základe mnohých kritérií – podľa druhu materiálu, kvalitatívnych tried, možnosti opätovného použitia a recyklácie atď. Poznatky sme si zopakovali v kvíze. Bol to mimoriadne obohacujúci a interaktívny deň.

🏭 O TEXTILE HOUSE

Spoločnosť je už viac ako 20 rokov významným hráčom v oblasti triedenia použitého textilu od spotrebiteľov určeného na opätovné použitie a recykláciu. Denne spracuje viac ako 115 ton textílií. TEXTILE house je jediným firemným členom v strednej a východnej Európe úspešného francúzskeho modelu rozšírenej zodpovednosti výrobcov (EPR) na textil, Re_fashion.

TEXTILE house sa zameriava na maximalizáciu opätovného použitia, pričom viac ako 75 % spracovaných textílií v roku 2024 nájde nový život

Proces triedenia pozostáva z viacero činností, od starostlivého triedenia textílií až po hľadanie chýbajúcich párov topánok. Veľká časť vytriedeného textilu putuje do vlastných second handov a vintage obchodov, ktorých majú viac ako 175 v 11 európskych krajinách. Zvyšok putuje do Európy, Afriky, Strednej Ameriky a Ázie.

🤲 Ručná práca je esenciálne potrebná

Triedenie textilu je do značnej miery závislé od ručnej práce. V prvej fáze triedenia sú textílie kategorizované do viac ako 20 prúdov, kde každý triedič spracuje jednu položku približne každé 2 sekundy a denne až 1,3 tony tovaru. Počas druhého triedenia sa položky zatriedia do viac ako 400 kvalitatívnych tried. Vzhľadom na zložitosť procesu úplné zaškolenie kvalifikovaného triediča zvyčajne trvá viac ako 9 mesiacov.

🤖 Ale úspešné triedenie potrebuje najmodernejšie technológie

• Optické triedenie: Optické triedenie nasleduje až pri textile určenom na uplyckáciu a recykláciu a rozdeľuje ho podľa vlákna, druhu, čistoty, zloženia a farieb pomocou AI, čo umožňuje rýchlejšiu identifikáciu vlákna a zabezpečuje prípravu materiálov na ďalší krok v recyklačnom reťazci.

• Technológia RFID: Všetok vytriedený tovar smeruje k zákazníkom v balíkoch označených RFID štítkom, ktorý nesie informácie o balíku a jeho obsahu, aby bola zaistená sledovateľnosť v každom kroku výroby a expedície.

🔄 Čo sa stane s nepoužiteľným textilom?

Od 3 % do 5 % tvorí odpad, ktorý sa spracuje na tuhé alternatívne palivo (TAP) na účely energetického zhodnotenia. Ostatných 20 % sa upcykluje alebo recykluje v spolupráci s partnermi, napríklad:

• Poškodené svetre sa dajú použiť na výrobu izolačných alebo ochranných podložie na podlahy.

• Páperie z prikrývok a paplónov sa opätovne používa ako výplň do vankúšov, ktoré TEXTILE house ponúka aj vo vlastných predajniach.

• Bavlnený materiál, ako sú staré uteráky alebo roztrhané tričká, sa v priemysle používa ako savé utierky.

• TEXTILE house tiež pilotuje vlastné iniciatívy pre recykláciu textilu

• Väčšina partnerov vyžaduje predovšetkým jednodruhové materiály s podielom určitej tkaniny min. v pomere 80 %.

📈 Ako sa mení trh s použitým textilom?

S príchodom rýchlej módy môže klesať kvalita vyzbieraného textilu, zatiaľ čo množstvo textilného odpadu pri triedení má tendenciu rásť.

Záväzok TEXTILE house k trvalej udržateľnosti je jedným z dôvodov, prečo sa jeho kapacita z roka na rok zvyšuje.

🤯 Zaujímavý fakt na záver

Až 41% informácií o materiáloch na etiketách nášho oblečenia nezodpovedá skutočnému zloženiu!

Stále sme nenasýtili vašu zvedavosť?

Pozrite si zábery priamo z prevádzky v rámci projektu „Miesta preč“ od INCIEN:

en_GBEN