Circular Slovakia

Circular economy platform

Circular Slovakia is a public-private platform, a cluster, to promote the circular economy. We bring together business companies, government and knowledge institutions, associations and NGOs with the ambition to accelerate the transition to a greener and circular Slovakia.

Who we are

"The idea of bringing partners together to support the circular economy in Slovakia was born in 2018.
As a result of several stakeholder meetings from the public, private and non-governmental sectors, a consensus was reached on the establishment of a national initiative covering the circular economy. This effort, under the umbrella of a public-private partnership, resulted in the establishment of the Circular Economy Platform."

Denisa Rášová, Chair of the Circular Slovakia platform

0
Memorandum of Cooperation

Seven founding members formalize the establishment of the Circular Slovakia platform

0
Platform members

V štvrtom roku pôsobenia platformy Circular Slovakia nám prejavilo dôveru už 70 členov platformy 

0
Activities and events in 2023

Expert Webinars, Circular Breakfasts, Circular Summits, Networking Cooking, Roundtables, Podcasts and Working Groups

0
Unique products

Circo (c), Circularity check (c), Circular Academy (c), Circular summit (c), expert brochures and publications to support the transformation of the economy into a circular one

Our vision for Slovakia

Sustainability as a business opportunity

Awareness raising about the circularity

Forging new partnerships

Removing barriers to the transition to a circular economy

Promoting the exchange of experience

Latest News

Prvý Circular Summit 2024 15.2.2024, Bratislava


Ako podporiť organický rast a povedomie o téme cirkularity medzi MMSP? Veríme, že odpoveďou sa stane Circular Summit.

Profesionálne podujatie s  účasťou rešpektovaných kapacít a spíkrov zo Slovenska, ale i zahraničia, prinesie unikátne know-how s jasným cieľom – podporiť tému cirkulárnej ekonomiky a naštartovať žiaduce zmeny na národnej úrovni.

V menej celej platformy veríme, že podujatie svojím obsahom aj formou zaujme a spoločne vytvoríme tradíciu, na ktorú budeme môcť byť právom hrdí.

Registrácia TU

Cirkulárne raňajky v Business Lease

Ako znížiť spotrebu paliva vo firme? S akými prekážkami organizácie bojujú pri prechode na elektromobilitu? A ako motivovať zamestnancov, aby do práce prišli na bicykli?

Aj o týchto témach debatovali členovia Circular Slovakia a ich hostia na Cirkulárnych raňajkách, ktoré hosťoval člen platformy, spoločnosť Business Lease.

Celý článok TU

Decarbonisation of the Slovak economy 2023 - greening of business


The Conference on Decarbonisation of the Slovak Economy 2023 took place on 28 June 2023. Topics such as decarbonisation of Slovak industry, financing options for green transformation of the economy and energy transformation in Europe and Slovakia were discussed. Our President was a speaker on one of the panels on greening business. Should Slovak companies already be preparing for the green requirements for business that will come in the future? How to begin?

Recording here

OLO the winner of Via Bona Slovakia 2022 in the Green Company category


Every year, the Pontis Foundation recognises companies that act responsibly in various areas, be it social inclusion, the fight against misinformation or the protection of the environment.

Our President, Denisa, is a member of the independent evaluation committee in the Green Company category. The winner was our member, OLO for its circular solution and courage to create a project without legislative tools, namely the opening of the KOLO re-use centre.

We participated in the Slovak-Dutch Business Forum


On the occasion of the visit of the Dutch royal couple to Slovakia, the Slovak-Dutch Business Forum was organized in the premises of Bratislava Castle in early March. A large number of Dutch and Slovak companies participated, sharing their experiences, especially in the field of sustainability, innovation, energy and circular economy. Many have also established meaningful collaborations. We also attended, along with several members who had the opportunity to talk with the royal couple at the same table. A quarter of the participating companies were members of Circular Slovakia.

 

Reportáže s členmi Circular Slovakia – ING Bank, Slovenská sporiteľňa


ING Bank a Slovenská sporiteľňa sa v reportáži rozprávali o zelenom financovaní. Ako motivujú banky svojich klientov dbať na životné prostredie? Banka ING je uhlíkovo neutrálna už šestnásť rokov a to isté plánuje vyžadovať od všetkých svojich klientov.

Slovenská sporiteľňa má pre firemný sektor stanovené zásady v oblasti udržateľnosti prostredníctvom politiky zodpovedného financovania.  

Článok TU

Reportáže s členmi Circular Slovakia – BASF, Danucem, SPP, Brantner


Budúci rok bude spustené centrum energetického a biologického zhodnotenia odpadu v Nových Zámkoch, v ktorom sa bude premieňať komunálny odpad na biometán. Za výstavbou stoja okrem iného aj dvaja naši členovia, SPP a Brantner.

V spoločnostiach BASF a Danucem, ktoré sú tiež našimi členmi, chemicky a mechanicky spracúvajú nerecyklovateľné plasty a vyrábajú z nich olej na výrobu nových druhov produktov a palivo pre cementárne. Reportáže sú súčasťou výhod našich prémiových členov.

Článok TU

Cirkulárne raňajky v KOLO

                                                                       Začiatkom apríla sa konali ďalšie cirkulárne raňajky s členmi Circular Slovakia. Tentokrát sa konali na netradičnom mieste, v KOLO – Bratislavskom centre opätovného použitia.

Členovia prezentovali rôzne cirkulárne projekty, aktivity a ciele. V neposlednom rade sa navzájom spoznávali, nadväzovali kontakty a zdieľali skúsenosti.

Ďakujeme OLO – Odvoz a likvidácia odpadu za pohostenie a príjemné prostredie KOLO Hubu.

Video z raňajok TU

Brožúra „Vedecko-výskumné a expertné kapacity v obehovom hospodárstve“

                                                                                       S našim šikovným tímom z oblasti obehového hospodárstva sme si dali za cieľ zhrnúť odborníkov v novej brožúre, ktorí sa venujú tejto problematike v rámci rôznych sektorov, keďže pretrvávajúcim problémom je nedostatok informácií o možných spoluprácach, ktoré by mohli napomôcť zelenej tranzícii. Publikácia je bilingválna.

Brožúra TU

Brožúra „Cirkulárne Slovensko 2022“

                                                                                Vydali sme brožúru o súčasnom stave obehového hospodárstva na Slovensku a zozbierali 17 dobrých príkladov z praxe.

Zahŕňa spoločnosti, organizácie, či samosprávy, ktoré nastavili svoje procesy a aktivity tak, aby boli cirkulárne. Súčasťou je aj niekoľko našich členov ako Corplex Slovakia, Cyrkl, Sensoneo, Baterkáreň, LES atď.

Brožúra demonštruje to, že sa cirkulárna ekonomika dá pretaviť do praxe rôznymi spôsobmi a slúži na to, aby sme oboznámili širokú verejnosť, ale aj inšpirovali súkromný a neziskový sektor.

Brožúra TU

Reportáže s členmi Circular Slovakia – Plzeňský prazdroj

                                                                                    Pivovar vo Veľkom Šariši spadá pod Plzenský prazdroj Slovensko. Pivo sa tu už spravidla nestáča do plastových fliaš, iba do vratných sklenených alebo do plechoviek.

V roku 2021 bola polovica obalov predaného piva vratná. Priemerná návratnosť vratných sklenených fliaš je 98%.

Sklenené fľaše sú energeticky náročným obalom s vyššou uhlíkovou stopou, a preto dbá pivovar na to, aby bola vratná a znova použiteľná. Najlepšie a najekologickejšie pivo je však čapované!

Reportáž TU

Reportáže s členmi Circular Slovakia – Danone, Corplex Slovensko, NATUR-PACK

                                                                         Ekomodulácia už je zavedená aj na Slovensku. Princíp ekomodulácie spočíva vo zvýšení recyklačných poplatkov pre výrobcov ťažšie recyklovateľných obalov a následne by malo dôjsť k redizajnu obalov.

Spoločnosť, ktorá uplatňuje ekomoduláciu, je Corplex Slovensko, vyrábajúca špeciálne plastové obaly na mieru z polypropylénových hárkov. Firma Danone upravila tégliky na jogurty, ktoré sa vyrábajú z potlačeného polypropylénu bez fólie, aby sa uľahčila ich recyklácia.

Reportáž TU

Reportáže s členmi Circular Slovakia - Heineken

                                                                             Najväčší producent piva na Slovensku, Heineken, má ambiciózne udržateľné ciele zahrnuté v stratégii „Načapuj si lepší svet.“

Do roku 2030 chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu vo svojej výrobe. Už v súčasnosti sa snaží byť závod v Hurbanove energeticky efektívny, je vybavený vlastnou čističkou vôd a pýši sa úspešnou mieru recyklácie (99,8%). Pod značku Heineken spadajú aj obľúbené slovenské pivá ako Zlatý Bažant, Corgoň, Kelt, či Krušovice. Prečítajte si viac v reportáži čierna labuť.

Reportáž TU

Reportáže s členmi Circular Slovakia – Tesco, Kaufland, Lidl, JRK Slovensko

                                                                                  Čierna labuť urobila reportáž s členmi - Tesco, Kaufland a Lidl. Aké majú stanovené odpadové stratégie? Ako redukovať obaly v prevádzkach? Netreba opomenúť, že obaly zohrávajú dôležitú úlohu pri zachovaní čerstvosti potravín a pri predchádzaní ich poškodenia.

Napríklad v Kauflande sa snažia zmenšovať obaly, aby veľkú časť balenia netvoril len vzduch, Tesco zaviedol obalový semafor, Lidl sa vyhýba jednorazovým plastovým riadom a hľadá alternatívy k obalom ovocia a zeleniny.

Reportáž TU

Zelený nákup v praxi

                                                                         Business Leaders Forum, Inštitút cirkulárnej ekonomiky a Circular Slovakia sa podieľali na spracovaní odporúčaní pre zodpovedné podnikanie firiem týkajúce sa zelených nákupov.

Dozviete sa, aké majú skúsenosti známe firmy ako Adient a VSE Holding so zohľadňovaním environmentálneho hľadiska pri svojich nákupoch. Súčasťou sú aj usmernenia a odporúčania verejného sektora, konkrétne Magistrátu HM SR Bratislavy, Ministerstva životného prostredia SR a Úradu pre verejné obstarávanie. Ak neviete ako na zelené nákupy, tak Vám pomôže metodika INCIEN o cirkulárnom verejnom obstarávaní.

Odporúčania TU

Cirkulárne raňajky 2.0

                                                                                    Vďaka pozitívnym skúsenostiam s júnovými cirkulárnymi raňajkami, sme v októbri zorganizovali druhé.

Hostiteľom bola tentokrát spoločnosť PwC Slovensko vo svojich priestoroch v Twin City, za čo jej ďakujeme!

Členovia mali možnosť sa pochváliť svojimi aktivitami a plánmi v oblasti obehového hospodárstva a vychutnať si raňajky v príjemnej spoločnosti.

Sme na Mape inovátorov
 

Naša predsedníčka, Denisa Rášová, má miesto na Mape sociálnych inovátorov, ktorú vypracoval náš strategický partner, Nadácia Pontis, spolu s organizáciou Ashoka. Zmapovali ľudí, ktorí sa snažia o zmenu Slovenska k lepšiemu v rôznych oblastiach, ako napríklad vzdelávanie, ochrana životného prostredia, kultúra...

Na mape môžete nájsť aj mená ľudí stojacich za spoločnosťami a organizáciami, ktorí sú našimi členmi, niektorých z nich sme aj nominovali - NATUR-PACK, Sensoneo, INCIEN, Baterkáreň, SUSTO – Sustainability tools, Repairably.

Spoznajte inovátorov TU

Circular Slovakia – organizácia mesiaca
 
Júnovou organizáciou mesiaca podľa Slovak Global Network sa stala naša platforma, vďaka
zvyšovaniu povedomia o obehovom hospodárstve.
 
Naša predsedníčka Denisa poskytla Slovak
Global Network aj rozhovor o vzniku a aktivitách Circular Slovakia.
 
Cirkulárne raňajky
 
Naša prvá akcia typu biznis raňajok sa konala v krásnych priestoroch Twin City Tower, ktoré
nám poskytol náš člen a hostiteľ, spoločnosť Business Lease.
 
Okrem chutných raňajok a skvelého výhľadu, prezentovali naši členovia svoje aktivity a ciele v oblasti cirkulárnejekonomiky.
 
Ďakujeme všetkým členom, ktorí sa zúčastnili v tak hojnom počte a tešime sa na pokračovanie!
 
Cielime cirkulárne
 
Iniciatíva Cielime cirkulárne je konečne spustená!
 
 
Vaši zákazníci a potenciálni partneri budú mať istotu, že to so svojimi cieľmi myslíte vážne a záleží vám na životnom prostredí. Cirkulárne ciele spoločností tak môžu byť prehľadne zoskupené na jednom mieste, čím sa verejnosti
uľahčí predísť greenwashingu.
Manažment udržateľnosti a jej vykazovanie (webinár)
 
Pozývame vás na piaty webinár zo série Udržateľný biznis: trendy a nové príležitosti, ktorý organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), SUSTO – Sustainability tools a platforma Circular Slovakia, na tému Manažment udržateľnosti a jej vykazovanie.
 
Dátum: streda, 4. máj 2022, 10:00 - 11:30 AM
 
Pre viac informácií použite tento odkaz
Premiéra filmu Svet a cirkularita
 
V apríli sme sa zúčastnili premiéry filmu o obehovom hospodárstve s názvom „Svet
a cirkularita“ (pôvodný názov: Going circular) na pozvanie Veľvyslanectva Holandského
kráľovstva. Pani veľvyslankyňa, Gabriella Sancisi, a naša predsedníčka, Denisa Rášová,
privítali hostí príhovorom, po ktorom nasledoval zaujímavý a obohacujúci dokument
o možnostiach cirkulárnej ekonomiky v každodennom živote. 
 
Ako sa pripraviť na cirkulárnu ekonomiku?
 
Pozývame vás na štvrtý webinár zo série Udržateľný biznis: trendy a nové príležitosti, ktorý organizuje Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO), SUSTO – Sustainability tools a platforma Circular Slovakia, na tému Ako sa pripraviť na cirkulárnu ekonomiku?
 
Dátum: streda, 16. marec 2022
 
Pre viac informácií použite tento odkaz
December, 2022
December, 2022
December, 2022
December, 2022
Október, 2022
Október, 2022
September, 2022
Júl, 2022
Jún, 2022
Máj, 2022
Máj 4, 2022
Apríl, 2022
Marec 16, 2022

The founding members

Our values

Moral compass of the platform

Cooperation over competition

Circular Slovakia has a common goal. To bring together relevant actors, active members who inspire each other and their mutual cooperation brings synergistic effects

We are open and sharing

We share best practices and examples of good practice with each other at regular events of the Circular Slovakia platform members

We are a club of elites, not an elite club

The circular economy should not be the preserve of corporations and modern elites. On the contrary. Our platform brings equal opportunity to all members without distinction.

We represent expertise

Circular Slovakia was born out of an identified market need for a handful of experts in the topic of circular economy. The results of their work and achievements are appreciated not only by the professional public.

We are leaders and change makers

As we know, not everyone can be a leader. We are proud of our partners and platform members who have chosen to step out of the crowd and lead by example.

We are goal and results oriented

In addition to fulfilling the long-term vision, the annual strategic planning of the Platform's activities primarily includes activities oriented towards short-term impactful and measurable objectives

I want to be part of the platform

Join the elite club of elites and gain a competitive advantage. In times of crisis, the circular economy becomes even more important. 

Harmonogram aktivít 2024

Indicative timetable of activities of the Circular Slovakia platform

Prvé informačné stretnutie členov v 2024
Prvé online stretnutie členov v 2024 k hlasovaniu Členskej schôdze
Január 30, 2024
Circular Summit 2024

Prvý Circular Summit na Slovensku

Február 15, 2024
Individuálne poradenstvo
Benefit - Individuálne poradenstvo pre Premium členov (zahájenie a trvanie do 11/2024)
Marec 2024 - November 2024
Odborný webinár - Greenwashing

Greenwashing textilního průmyslu – jak komunikovat udržitelnost? (Czech Circular Hotspot)

Marec 27, 2024
Cirkulárne raňajky na tému ESG

Jarné cirkulárne raňajky na tému ESG a cirkulárna ekonomika v spolupráci s Investment Support Association

Apríl 23, 2024
Hotspot talks:

Webinár na tému Update k ESG a cirkularite (Czech Circular Hotspot)

TBD Apríl 2024
Webinár na tému greenwashing
Webinár na tému greenwashing v spolupráci s Business Leaders Forum
Máj 15, 2024
Regional Conference on Circular Future
Regional Conference on Circular Future (projekt V4+ Grant, Circular Supply Chains)
Máj, 2024
Networking cooking
Networking cooking v komunitnej záhrade TESCO v spolupráci s METRO
Jún, 2024
Nahrávanie série videopodcastov s členmi platformy Circular Slovakia
Diverse topics, inspiring guests, the topic of circular economy and sustainability digestible also by the general public
Jún-December 2024
Individuálne stretnutia s členmi
Individuálne online stretnutia - Zbieranie spätnej väzby
Júl-August, 2024
Cirkulárna návšteva
Cirkulárna návšteva vybraného člena
September, 2024
Webinár ako súčasť Circular Week
Webinár ako súčasť Circular Week
Október 21-25, 2024
Cirkulárna akadémia
Október - December, 2024
Jesenné cirkulárne raňajky
Najpopulárnejší formát členov
November 2024
Brožúra Cirkulárne Slovensko 2024
November 2024
Members' working meeting - evaluation of the year
rekapitulácia úspechov, kvalitatívny prieskum spokojnosti, zber podkladov pre prípravu stratégie pre rok 2025
November, 2024

Our Team

Professionalism, expertise and commitment

Denisa Rášová

Chairwoman of the Association

Petra Csefalvayová

Vice-President of the Association

Andrej Špánik

Strategic Planning and Communication Advisor

Pamela Palková

Professional assistant

Marek Frecer

Financial manager

Jana Šťastná

Business opportunities with the Netherlands

Newsletter

Sign up to our newsletter

en_GBEN